Nuo studentų kalėjimo iki filosofų takų. 10 dalykų, kuriuos privalote pamatyti Heidelberge

Heidelbergas

2020-ieji nebuvo ir vis dar nėra palankūs kelionėms. Šie metai namo sugrąžino milijonus keliautojų, pakeitė planus svajojusiems pradėti kelionę aplink pasaulį, atmetė daugybę atostogų svajonių bei aukštyn kojomis apvertė visą kelionių industriją. Liepos ir rugpjūčio mėnesiai daugumai Europos šalių jau esti lengvesni – 50% darbuotojų grįžta į biurus, prekybos centrai ir restoranai stengiasi susigrąžinti per keletą karantino mėnesių prarastą pelną, parduotuvėse jau be jokių problemų galima nusipirkti tualetinio popieriaus ir makaronų, o vaikai svajoja, kaip vėl pradės eiti į mokyklą. Grįžtame atgal į gyvenimą ir, tikėkimės, kad mūsų visų bendromis pastangomis ši velniava bus nugalėta. Ačiū tiems, kurie už tai kovojo ir vis dar tebekovoja. 

Kas šiais mėnesiais nutiko mums? Džiaugdamasi galiu pasakyti, kad nieko blogo nenutiko. Išmokome labiau vertinti sėslumą, prisiminėme, kaip mylime savo jaukius namus, iš kurių, beje, išvažiuodavome labai dažnai, o naujus susikūrėme iškart po grįžimo iš Pietų Amerikos, šių tragiškų metų sausio mėnesį. Šie namai yra pati brangiausia vieta pasaulyje, nes tik čia yra saugu, nes tik čia įgyvendinamos genialiausios idėjos. Gimsta jos dažniausiai keliaujant, bet dienos šviesą išvysta dažniausiai mūsų jaukiuose namuose. O šie metai, aš esu tikra, yra pirmieji, kada mes niekur neskubame, ir viskam laiko užtenka. Labai keista yra turėti laiko. Stengiamės prie to priprasti.

Beveik šeši mėnesiai ramaus darbo su idėjomis ir ateities planais. Ar mes turime grandiozinių ateities planų? Grandiozinių kol kas neturime. Tačiau mes, kaip ir dauguma kitų pasaulio vaikų, laikinai buvome pamiršę, jog mes turime…Europą! Todėl šiuo metu Europa yra mūsų mažų kelionių ir didelio pažinimo tikslas. Kol viskas nurims, ir mes vėl galėsime dalintis pasauliu.

Bohemija ir romantika

Heidelbergas yra jaukus, spalvingas ir turiningas miesteliukas pietvakarių Vokietijoje, Badeno-Viurtembergo žemėje, į pietus nuo Frankfurto prie Maino arba į šiaurės vakarus nuo Štutgarto. Vokietija turi daug žemių, daug valstijų, ir kiekviena jų yra labai skirtinga ne tik savo gyvenimo būdu, virtuve, kraštovaizdžiu, bet ir kalba – vokiečių kalba turi daug dialektų. 

Heidelbergas yra romantiškas ir mums pasirodęs gana bohemišku universitetinis miestelis. Įsikūręs Nekaro upės slėnyje, apjuostas žalių kalvų, vasarą labiau primenantis Italiją, nei Vokietiją. Tai yra mokslo, kultūros ir šviesių žmonių aplinka, kurią bent kartą gyvenime turite pamatyti. Mes parinkome 10 įdomiausių dalykų, kuriuos privalote pamatyti ir patirti, jei čia keliausite. 

 

  1. Pašmiriniuokite senamiestyje

Pasakymas vokiška architektūra pažįstamas ne tik Europos vaikams, bet ir tiems, kas dar Europos nedaug yra palietę. Vokietija, būdama penkta pagal teritorijos dydį ir antra pagal populiaciją Europos šalis, neabejotinai yra labai kontrastiška, tačiau miestų ir miestelių veidai tiek pietuose, tiek šiaurėje turi daug panašių bruožų. Heidelbergas neabejotinai yra pietvakarių gražuolis – nedidelis, lengvai per dieną išvaikštomas miesteliukas yra be galo atvirukiškas. Čia jau labai gerai jaučiama pietų Europos dvasia – jaukios spalvingos siauros gatvelės, daug dekoruotų balkonų, vietiniai, siestos metu sėdintys jaukiuose kiemeliuose, besišnekučiuojantys su kaimynais ir skaitantys Rhein-Neckar Zeitung. Su espresso, žinoma. Daugybė dviračių, oi, kaip čia žmonės myli dviračius! Ir jie ne tik padeda susisiekti, jie čia yra viena gražiausių miesto dekoracijų. 

Heidelbergo senamiestis
Kuo labiau išsilavinusi šalis, tuo daugiau joje dviračių

Senamiestis (Altstadt) yra jaukus ir lengvai ištyrinėjamas per valandą ar dvi – priklauso nuo to, kiek jums viskas įdomu ir kaip ilgai mėgausitės espresso su tradiciniu skanumynu. Pradėkite nuo Hauptstraße gatvės, nueikite į Rathaus – miesto aikštę, pakelkite galvą aukštyn ir pamatykite vienos įspūdingiausių Vokietijos pilių griuvėsius. Nupėdinkite į Marktplatz. Apžiūrėkite universiteto bibliotekos pastatą ir užeikite vidun pamatyti, kaip net ir vasarą (net ir koronos metu!)  mokslas čia bestudijuojantiems nenusibosta. Užeikite į vieną iš vietinių kavinių ar desertinių ir pabūkite siauros gatvelės šurmulio dalimi – mėgaukitės savo gėrimu čia pat tarp gatvės mūrų, juk taip linksmiau!Pasižvalgykite į barokines ir gotikines bažnyčias, ypač Heiliggeistkirche – pirmą kartą paminėtą rankraščiuose 1239 metais. Pakulniuokite akmenimis grįstomis gatvėmis ir įsitraukite į bendrą klegesį.

Heidelbergo senamiestis

UNESCO pripažino Heidelbergą kaip literatūros miestą (UNESCO City of Literature). Knygynai, leidyklos bei bibliotekos čia, atrodo, yra kiekvienoje gatvėje. Kai kur pamatysite stovus, pilnus knygų, kur praeiviai kviečiami prisėsti ir paskaityti, arba knygą pasiskolinti. Kai kur rasite ir, pavyzdžiui, gatvėse ant palangių padėtų knygų, kurios yra dovanojamos. 

Tik skaitantis žmogus yra gyvenantis žmogus

2. Pasisveikinkite su beždžione ir pereikite tiltą

Kaip rasti? Alte Brücke, Karlstraße, 69120 Heidelberg

Ne, tai nėra kabantis beždžionių tiltas, tai masyvus ir istoriškai svarbus mūrinis tiltas per Nekaro upę, tačiau jis priklauso beždžionėlei, kuri ant jo sėdi nuo 1979-ųjų! Tiltas pirmiausia buvo medinis, vėliau visiškai sugriautas ir pilnai atstatytas.

Iš pirmo žvilgsnio primenanti katę, bronzinė beždžionėlė prie vartų į tiltą buvo vaizduojama jau 15 amžiuje (pirminė statula buvo sugriauta Devynerių metų karo metu 1688–1697 m.). Pasak legendos, tiems, kas atvykdavo į miestą iš kitos pusės, gyvūnas primindavo, iš kur jie yra kilę – pažiūrėkite į beždžionės poziciją. Nesvarbu, ar Heidelbergo gyventojas gyveno mieste ar už jo ribų – jis nebuvo nei geresnis, nei blogesnis už kitus. Taigi, kolegos keliautojai, keliaukite, bet nepamirškite, iš kur atvykote 🙂 Šiandien, beje, tai tėra sėkmės simbolis – beždžionėlė juokiasi iš visų, kas pereina tiltą, ir tai reiškia, jog jūs esate čia laukiami. 

Nepamirškite pažiūrėti atgal ir pasigrožėti Heidelbergo pilies rūmų vaizdu nuo tilto. Jis toks… pasakiškas. 

Beždžionėlė
Heidelbergo tiltas
Pats vokiškiausias vaizdas, kurį galite pamatyti!

3. Aplankykite seniausią Vokietijos universitetą ir studentų kalėjimą

Muziejaus adresas: Augustinergasse 2, 69117 Heidelberg

Universiteto biblioteka: Plöck 107-109, 69117 Heidelberg

Heidelbergas didžiuojasi seniausiu universitetu Vokietijoje, kuris buvo įkurtas 1386 m. Per daugiau nei 600 metų jis išlaikė labai aukštą reputaciją ne tik savo šalyje, bet ir Europoje. Atspėjote, didžiausią miestelio populiaciją sudaro studentai. Apžiūrėkite universiteto pastatus bei biblioteką bei aplankykite studentų kalėjimą, kuris kalba apie studentų gyvenimą prieš Pirmąjį Pasaulinį karą.

Heidelberge senovėje buvo gajus posakis: ,,Vien tik darbas ir jokių žaidimų padaro Hansą kvailu vaikinu”. Visgi, 16 amžiuje vietiniai gyventojai skundėsi nuolatiniais akademinio jaunimo vakarėliais, triukšmu ir netvarka, todėl tokiems nusidėjėliams buvo atidarytas Studentenkarzer, studentų kalėjimas. Pažeidę tam tikrus reikalavimus ar tiesiog per daug ,,prisižaidę”, jauni žmonės čia būdavo uždaromi nuo trijų dienų iki keturių savaičių. Kalėjimas Heidelberge gyvavo iki 1914-ųjų. Šiandien jūs galite jį apžiūrėti – pasivaikščioti po kameras, išmargintas to meto grafičiais (turėjo būti nuobodu keturias savaites praleisti tarp keturių sienų, bet žmonės buvo kūrybingi visais laikais), paskaityti mūrų kalbą, pamatyti to meto patogumus. 

Studentų kalėjimo celė
Studentų kalėjimo celė
Studentų kalėjimas
Amžinai gyvi išgyvenimai kalėjimo sienose

4. Pamatykite Heidelbergo pilį, farmacijos muziejų ir didžiausią pasaulyje vyno statinę

Kaip rasti? Schlosshof 1, 69117 Heidelberg

Yra du tipai žmonių – vieniems pilys yra nuobodžios, kitiems jos yra pasakiškas kūrinys, pažadinantis istorinę savijautą ir kūrybiškumą. Europa turtinga pilių, o Vokietija – viena turtingiausių. Heidelbergas turi nuostabią pilį, tad net jei ir nesate istorinių griuvėsių fanatikas, užlipkite pasidairyti – vien jau langai į dangų kiek verti! Į bilieto kainą yra įskaičiuotas pakilimas funikulieriumi (jei norėsite), pilies vidinis kiemas, didžiausia pasaulyje vyno statinė bei farmacijos muziejus.

Heidelbergo pilis yra vienas svarbiausių Renesanso statinių regione bei vienas iškiliausių objektų pietų Vokietijos pilių kelio sąraše (pilių keliu aš vadinu maršrutą, kuriuo važiuojant galima aplankyti daug pilių ir sužinoti daug įdomių istorinių faktų – papasakosime apie tai ateityje). 15 amžiuje apgadinti žaibo,17-18 amžiuje sugriauti ir vėliau dalinai atstatyti šie rūmai šiandien yra atviri lankytojams ir siūlo ne tik įspūdingą architektūrinį ansamblį, bet ir viso Heidelbergo bei upės slėnio panoramą.

Heidelbergo pilis

Dėmesio traukos objektas šiandien yra ir farmacijos muziejus, įsikūręs pačioje pilyje. Tai nedidelis, bet gana turiningas žingsnis atgal į medicinos istoriją ir senovinius gydymo būdus, prietaisus bei medikamentus. 

Medicinos muziejus pasirodė didesnis, nei manėme

Mes, kaip vyno mėgėjai ir gerbėjai, privalėjome pamatyti didžiausią pasaulyje vyno statinę. Pagaminta 1751-aisiais, 7 metrų aukščio,  8 su puse metrų pločio, talpinanti  220 000 litrų vyno, ir su šokių aikštele ant viršaus. Kartu su kiek mažesne seserimi, ši statinė gyvena Heidelbergo pilies rūsyje, o ją apžiūrėję galėsite pasivaišinti vietiniu Riesling’u. Primename, jog pietvakarių Vokietija, ypač Frankfurto regionas, augina pačias geriausias Riesling veislės vynuoges. Vynuogynų pamatysite visur apylinkėse, o jei norėsite, galėsite į kurį nors ir užsukti. 

Didžiausia pasaulyje vyno statinė ir jos kiek mažesnė draugė

5. Pasiganykite filosofų takais ir apmąstykite savo gyvenimą

Kaip rasti? Filosofų takai (Philosophenweg) prasideda šiaurinėje Nekaro upės dalyje. Perėję tiltą nuo Heidelbergo senamiesčio (Steingasse gatve), perėję gatvę su šviesoforu ir pakilę takeliu viršun (sekite nuorodas, jūsų direkcija yra link Schlangenweg), atsidursite priešais Heidelbergo pilį, tik kitoje upės pusėje. Jei manote, kad takas jums gali būti per status (pakeliui yra ne vienas suoliukas kur galima pailsėti, bet turėkite omeny, jog vasarą čia labai karšta – 30 laipsnių oro temperatūra yra tai, prie ko vietiniai gyventojai pratę), galite į viršų užkilti ir automobiliu arba taksi (turėkite omeny, jog Vokietijoje taksi yra itin brangus malonumas – pasitikrinkite kainas prieš važiuodami, daug kam tai gali būti staigmena).

Vaizdingas, amžinai žalias status takelis jus nuves į vieną gražiausių Heidelbergo panoramų. Pradėkite lipti iškart perėję žymųjį tiltą, o viršūnėje pasukite į dešinę – slėnis ir pilis čia atsivers visa savo didybe. Beje, dėl švelnaus vietovės klimato vaikštinėdami šiais takeliais ir kalneliais galite išvysti ne vieną egzotišką augalą, pavyzdžiui, bambuką, japoniškas vyšnias, kiparisą, ginkmedį ar citrinmedį.

Takelis, pavadintas Philosophenweg, senovėje (o galbūt ir dabar?) labai pamėgtas universiteto profesorių, filosofų, mokslininkų ir mąstytojų. Būtent jie ,,atrado” šią vietą kaip idealią minčių prašvietai ir naujoms idėjoms atsirasti. 

Filosofų takai
Ir vėl pilis!

6. Pakvėpuokite švelniu upės pakrantės oru. Su papūgėlėmis

Kaip rasti? Uferstraße 17, 69120 Heidelberg

Čia yra vieta, kur susilieja Renesansas su šiandiena – upės pakrantėje gausu žmonių, važinėjančių dviračiais, paspirtukais, vaikščiojančių su savo augintiniais (vokiečiai dievina augintinius, ypač šunis, ir jie čia yra pageidaujami visur – parkuose, kavinėse, restoranuose, parduotuvėse), turistų, spragsinčių kameromis. Keliu rieda Porsche Taycan ir BMW M6 Gran Coupe (čia Vokietija, o taip), ir viską stebi pilis iš viršaus, bei istorinis senamiestis iš kitos pusės (pasivaikščioti galite abejomis upės pusėmis). Jei turite laiko, galite išsinuomoti baidarę ar sup’ą, paplaukioti laiveliu, kuris pasiūlys pačius gražiausius vaizdus nuo upės vidurio. 

Mylimi ir mylintys šunys

Nenustebkite Heidelberge užmatę spiečius žalių papūgėlių. Na, jei ir neužmatysite, tai tikrai išgirsite – jų rėkavimo su niekuo nesimaišysi. Taip, čia dar ne tikri pietūs, o geografiškai apskritai ne pietūs, bet šis miestas yra namai tūkstančiams šeimų žaliųjų papūgų, kurios yra absoliučiai laukinės, ir niekuo nesiskiria nuo tų, kuriomis grožėsitės, pavyzdžiui, Brazilijoje. Kartkartėmis stabtelime prie medžių, kurie yra tiesiog gyvi – papūgėlės čia jaučiasi puikiai, ir čia yra jų namai jau beveik 40 metų, nuo tada, kai ornitologai pastebėjo šią invazinę rūšį. Jie iki šiol negali paaiškinti, kaip aštriabalsės tropikų sparnuotosios čia atsirado, tačiau vietiniai juokauja, jog tai tiesiog maži žali paukščiukai iš Marso 🙂 

Upė ir daug saulės

7. Nusipirkite ką nors atsiminimui

Geriausia vieta shopping’ui? Pagrindinė senamiesčio gatvė Hauptstrasse; Heumarkt; Untere Straße bei visas senamiestis.

Heidelbergas paprastai minimas kaip istorinis miestas su atitinkamomis veiklomis, tačiau nepamirškite, jog pagrindinė gatvė yra absoliučiai fantastiška mėgstantiems apsipirkti ar norintiems įsigyti ką nors įsimintino ar autentiško. Pradedant populiariausiais europietiškais prekių ženklais ir baigiant vienetiniais butikais, ši vieta jus nustebins. 

Nusipirkite ką nors atsiminimui

8. Pabindzinėkite po miesto turgelius

Kaip rasti? Visas senamiestis.

Kurgi daugiau galima susipažinti su vietine ir vienetine produkcija, jei ne turgeliuose? 

Pradėkite nuo Marktplatz (Turgaus aikštės), užsukite į Karlsplatz, kur galėsite nusipirkti vietinių suvenyrų ir užkąsti. Jei lankysitės šeštadienį, aplankykite šeštadieninį ūkininkų turgų Neuenheim’e, kitoje upės pusėje. Nepraeikite pro mažas ūkininkų saleles pačiame mieste. Pavyzdžiui, ten jums gali pasiūlyti abrikoso didumo vyšnių. Jums taip pat labai pasisekė, jei esate čia prieškalėdiniu laikotarpiu. Turbūt nė nereikia sakyti, kokią idilišką atmosferą kuria vokiški Kalėdų miesteliai – turgeliai.

Turgeliai

9. Pavalgykite vokiškai 

Norintiems aukštos klasės tradicinės virtuvės ir/ar alaus daryklos, mes rekomenduojame: Vetter’s Alt Heidelberger Brauhaus, Steingasse 9, 69117 Heidelberg

Apie vokiečių tradicinę virtuvę tenka išgirsti visko – vieniems tai nuo gūdžių viduramžių nepakitę riebaluose plaukiojantys kiaulės gabalai, o kitiems vokiško stalo gėrybės yra labai vertintinas maistas, pasižymintis tuo, jog visi ingredientai puikiai dera tarpusavyje. Vienaip ar kitaip, vokišką šnicelį, kaip ir lietuviškus žemaičių blynus, galima paruošti gerai arba blogai. Jei norite tikros vokiškos vakarienės su vietinio alaus degustacija, keliaukite į Vetter’s Alt Heidelberger Brauhaus.

Labai svarbu paminėti, jog Vokietija turi ypač daug ką pasiūlyti veganams. Jau ne vienerius metus valstybė skiria daug dėmesio švariai mitybai bei rūpinasi, kad kiekvienas galėtų gauti tai, ko jam reikia. Veganiško ir vegetariško maisto sektoriai yra kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje, o produktų pasirinkimas tikrai platus. Beveik kiekvienas restoranas jums pasiūlys meniu atsižvelgiant į jūsų mitybos poreikius. 

Atradome ne tik tikro vokiško maisto restoraną, bet ir tikro vokiško alaus daryklą. Čia - degustaciniai mini pavyzdžiai
Autentika: dešrelės, bulvytės, rauginti kopūstai, pačios aštriausios garstyčios ir juoda naminė duona.
Apfelstrudel (vokiškas obuolių pyragas) su vaniliniais ledais ir vanilės padažu. Mes absoliučiai nesame desertų fanai, bet Apfelstrudel yra vienas geriausių dalykų pasaulyje.

10. Norite geriausios panoramos? Pakilkite į Karaliaus kėdę

Kaip rasti? Traukinukas į viršų keliauja iš trijų pagrindinių stočių: Kornmarkt (senamiestis), Castle (šalia Heidelbergo pilies), ir Molkenkur. Jei turite laiko ir jėgų, visuomet galite keliauti pėsčiomis, tačiau tam reikėtų dar vienos papildomos dienos.

Karaliaus kėdė (Königstuhl) yra 568 metrų aukščio kalnas, žadantis pasakišką panoramą. Stūksanti maždaug 7 km į rytus nuo Heidelbergo, ši viršūnė priklauso Odenvaldo (Odenwald) kalnų masyvui. Patekti ten galite Heidelbergo kalnų traukiniu (Heidelberger Bergbahn), arba keltuvu nuo Heidelbergo pilies. Viršūnė jums parodys ne tik Nekaro ir Reino upių slėnius, bet ir pasiūlys pasivaikščioti gamtos takeliais, apsilankyti observatorijoje bei teminiame parke visai šeimai.

Koronos informacija

Šiuo metu (atkreipkite dėmesį į straipsnio datą) po pietvakarių Vokietiją keliauti yra ganėtinai saugu. Tačiau yra labai svarbu suprasti, jog saugumas yra reliatyvi sąvoka, ir niekas negarantuos, jog virusas jūsų nepasirinks. Jeigu norite užtikrinti visišką saugumą sau ir savo artimiesiems, o ypač jei savo artimoje aplinkoje turite asmenų, kurie yra rizikos grupėje, pasilikite namuose. Patikėkite, kuo greičiau mes visi šią problemą įveiksime, tuo greičiau keliavimas vėl teiks malonumą. O pagrindiniai vaistai nuo viruso šiandien tėra vieni – logika. Jūsų išmanymas ir atsakingas elgesys. 

Tiems, kurie keliauja ar planuoja keliauti į Vokietiją 2020-aisiais, svarbu žinoti taisykles, kurių niekada ir jokiu būdu negali būti vengiama:

  • Uždarose viešose patalpose (viešajame transporte, parduotuvėse, muziejuose, viešbučių viešose erdvėse, įeinant ir išeinant iš maitinimo įstaigų ir pan.) yra būtinos kaukės. Kaukės turi būti dėvimos taip, kad uždengtų nosį ir burną. Patartina dėvėti kaukes ir sausakimšose gatvėse, tačiau tai jūsų asmeninis pasirinkimas. Jei šio reikalavimo nepaisysite, jums bus mielai išrašyta vidutinio vokiško atlyginimo bauda. 
  • Jei lankotės restorane ar kavinėje ir norite sėdėti viduje, jums reikės užpildyti formą, kurioje nurodysite savo kontaktinę informaciją. Taip yra daroma tam, kad iškilus viruso pavojui toje vietoje, būtų galima apsaugoti jus ir kitus ten besilankiusius asmenis bei kontroliuoti viruso plitimą.
  • Prieš įeinant į parduotuves, prekybos centrus, muziejus ir pan. jūsų bus paprašyta dezinfekuoti rankas (skystis yra prie kiekvieno įėjimo).

Nepaisant šių kelių nepatogumų, kurie, patikėkite, nepakeis jūsų keliavimo kokybės, keliautojai čia yra laukiami, ir jų tikrai matėme nemažai. Gero laiko!

Būkite sveiki ir rūpinkitės vieni kitais! 🙂