Naujasis pasaulis ant dviejų ratų. Čilės vynas.

  • Čilė garsėja vienais geriausių vynų pasaulyje.
  • Daugelyje vynuogynų įvairiuose žemynuose dviratis yra populiari ir reliatyviai saugi transporto priemonė, naudojama nuvažiuoti nuo vienos vyno rezidencijos iki kitos, o paskui nuo tos iki dar kitos, ir taip toliau.
  • Mes apskritai nepriiminėjome didelių sprendimų kelionės aplink žemyną metu, ir tuo buvome patenkinti.
  • Nusprendžiame aplankyti tris daryklas, kuriose ragausime jau seniai pamėgtus Montes, Viu Manent, bei Lapostolle.
  • Pasaulyje egzistuoja posakis, jog jei nori uždirbti iš vyno gamybos, jau prieš pradėdamas turi būti milijonierius.
  • Tobulybė yra užkrečiama.
  • Šiandien mes aplankysime dar tris daryklas: Estampa, MontGras, ir Laura Hartwig.
  • Nėra sunku išmokti naujų dalykų skaitant knygas ar kitus rašytinius šaltinius, tačiau informacija yra nepalyginamai naudingesnė, kai ji yra gyva.
  • Galų gale mes visi ragaujame tą vyną tiesiai iš kranelio, įtaisyto statinėje. 
  • Idiliškas kraštovaizdis, ramybė, saulė, jau keliaujanti žemyn, paukščių balsai – tokią romantiką sutiksite prisėdę ant pintų fotelių Lauros Hartwig vyno daryklos kiemelyje.
  • Tai yra pirminis verslas, nesibaigiantys moksliniai tyrinėjimai ir stulbinantys rezultatai, kurie kasmet pritraukia lankytojų ne tik iš už 10 000 kilometrų, bet ir iš žymiai toliau. 
Santa Kruzo vynuogynai

Kur yra Čilė ir koks vynas ten auga?

Vynas džiugino žmones jau kelis tūkstančius metų prieš Kristų. Jis paskanina mūsų maistą, suteikia gyvybinės energijos bei kuria ypatingą atmosferą ir nuotaiką prie vakarienės stalo. Vyną ragauja ne tik patyrę someljė, bet ir tie, kurie per daug nesidomi šio gėrimo istorija ar skonio natų žaismu. Ir kiekvienas tam ragavimui randa pačių geriausių priežasčių.

Yra daugybė skirtingų priežasčių ragauti vyną, yra tokia pat daugybė skirtingų regionų kiekviename žemyne, iš kurių tas vynas atkeliauja, ir lygiai taip pat yra daugybė skirtingų vynuogių rūšių, auginamų tuose regionuose. Vyno istorija prasidėjo Gruzijoje 6000 metų prieš Kristų. Bet šiandien mes turime klasikinių europietiškų – prancūziškų, itališkų, ispaniškų, taip pat nuostabių vynų iš Pietų Amerikos – argentinietiškų, čilietiškų, pasaulį geresne vieta daro ir vynai iš Australijos bei JAV. Vynas gaminamas ir Azijoje, pavyzdžiui, Kinijoje, Indijoje. Kadangi šiuo metu mes keliaujame aplink Pietų Ameriką, pristatysime Čilės naujojo pasaulio vyną, kuriuo šiandien esame susidomėję labiau, nei artėjančia kelione į Patagoniją. 

Pirmiausia, pažvelkime trumpai į Google žemėlapius. Čilė, pirmiausia, yra žinoma kaip laaaabai ilga šalis. Tiesiogiai. Kaip vyno butelio kaklelis. Plačiausia šalies dalis siekia vos 350 kilometrų (vidutinis plotis – 177 kilometrai) nuo rytinės sienos iki vakaruose esančios Ramiojo vandenyno pakrantės. Tačiau jei keliausite iš šiaurės į pietus, suskaičiuosite 4270 kilometrų (mes tą padarėme, ir jau greitai papasakosime, ar buvo verta). Tai yra labai įdomu, ypač dėl besikeičiančio klimato važiuojant iš viršaus žemyn. Pradėję karštoje Ikikėje (Iquique), kirsite vidurio dykumas bei kalvas (Atakama, isp. Atacama), o vėliau atsidursite ledynmetyje (Patagonija, isp. Patagonia). Čilė garsėja vienais geriausių vynų pasaulyje. Bet vynuogės neauga visuose šalies regionuose. Priešingai, Čilė turi palyginti nedaug žemės, kurioje auga geras vynas, bet ta žemė tokia gera, kad vos ten įžengus stebiesi gaiviausia kada nors jausta gaiva. Vyno auginimas ir gamyba telkiasi aplink centrinį šalies regioną, apimantį ir sostinę Santjagą (Santiago de Chile). 

Čilės vyno regionų žemėlapis (pasiskolinta iš www.vineyard.com)
Šiauriausia Čilės vyno darykla - Viña Falernia, Vicuña miestelyje, netoli La Serenos (La Serena).

Santa Kruzas, Colchagua slėnio centras

Atvykstame į Santa Kruzą (Santa Cruz), centrinį Colchagua slėnio miestelį, į pietus nuo sostinės Santjago. Pirmasis įspūdis – ramybė ir saugumas (Santjage nei pirmojo, nei ypač antrojo nebuvo), ir vis dar gana troškus oras. Na, bet mes juk stovime po tiesiogine vidudienio saule. Ji greitai pajudės ir lengvas vėjelis, atkeliaujantis nuo vandenyno nuramins varginančią sausio mėnesio kaitrą. Apsistojame jaukiame namelyje miestelio centre – inteligentiškas ir labai draugiškas savininkas džiaugiasi, kad visais metų laikais pas juos atvyksta daug vyno mėgėjų ir ekspertų. Kaip natūraliausią ir daugiausiai įspūdžių paliekantį vyno daryklų lankymo būdą jis mums rekomenduoja dviratį. Daugelyje vynuogynų įvairiuose žemynuose dviratis yra populiari ir reliatyviai saugi transporto priemonė, naudojama nuvažiuoti nuo vienos vyno rezidencijos iki kitos, o paskui nuo tos iki dar kitos, ir taip toliau. Žinoma, galite važiuoti automobiliu (tik jums reikės vairuotojo, nemėgstančio vyno), taksi (kuris, beje, nebus itin brangus) arba autobusu (bet nesitikėkite sutaupyti laiko ir suprasti tvarkaraščių). Bet čia netgi žemėlapiuose pažymėti dviračių maršrutai 🙂 Šis būdas yra populiariausias, galbūt ir pigiausias, bet bet kokiu atveju, anot namelio savininko – geriausias. Dviračius išsinuomojame dviems dienoms. 

Papusryčiavę jaukioje svetainėje (savininkai čia ruošia puikius pusryčius), kitos dienos rytą mes vis dar nebuvome nusprendę, nuo kurios daryklos pradėsime. Mes apskritai nepriiminėjome didelių sprendimų kelionės aplink žemyną metu, ir tuo buvome patenkinti. Jei ir jūs nebūsite sekančią dieną po apsistojimo Santa Kruze to nusprendę, sėskite ant dviratukų ir numinkite keletą šimtų metrų iki centrinės miestelio aikštės. Ten rasite oficialų vyno turizmo centrą (patraukliai skamba, arne?), pavadinimu Ruta del Vino (isp. vyno maršrutas). Ten jums patars, ką aplankyti atsižvelgiant į turimą laiką, biudžetą bei tai, kas labiausiai domina, pakonsultuos dėl maršrutų ir viso kito, ką reikia žinoti. Jei norėsite, galėsite iškart užsiregistruoti ekskursijoms po daryklas (jei nesate vyno entuziastas, bent vieną ekskursiją vis tiek privalote apturėti – ten tikrai įdomu, sužinosite ir pamatysite ne tik, kaip vynas gaminamas, bet ir kodėl ant tam tikrų vynuogių rūšių lapų galime matyti žmogaus veidą). Jūs neprivalote kalbėti ispaniškai – čia viskas įmanoma anglų kalba. Beje, jei Santa Kruzą jūs tik pravažiuojate ir vyninėms neturite laiko, čia galite tiesiog įsigyti vietinių vynų, ir pasimėgauti jais vakare ten, kur vėliau apsistosite. 

Pirmoji diena. Montes, Viu Manent, Lapostolle

Nusprendžiame aplankyti tris daryklas, kuriose ragausime jau seniai pamėgtus Montes, Viu Manent, bei Lapostolle. Vėliau suprasime, jog šis maršrutas mums buvo dvigubas – jei nenorite vėliau pusę kelio važiuoti ta pačia atkarpa, po Montes važiuokite tiesiai į Lapostolle, o paskui į Viu Manent. Nepaisant to, kelias mus džiugino kiekviename kilometre – šiuo metu esame tiek pasiilgę žalumos, jog jaučiamės tarsi rojuje. Atkeliavę beveik visą Čilės ilgį nuo Ikikės, pagrinde matėme tik niūrų kraštovaizdį, vėl ir vėl atsiveriančias plačias dykumas ir padrikai vėjyje lakstančius sausmedžius (tumbleweed). Tačiau Colchagua slėnis visur, kur galima užmatyti, alsuoja gyvybe, pradedant    visapusiškai maitinančia Tinguiririca upe ir baigiant žemais plokščiais kalnagūbriais. Po 40 minučių palaimingo važiavimo nuo Santa Kruzo centro, pro akis kairėje ir dešinėje bėgantys nesibaigiantys vynuogynai sufleruoja, jog mes artėjame prie vieno iš mūsų šiandienos tikslų.

Colchagua slėnio vynų žemėlapis (pasiskolinta iš www.colchaguavalley.cl)

Angelo skonis – Montes

Dar žinoma kaip Angelo vynas, Montes darykla yra pirmaujanti Čilėje pagal produkcijos eksportą – angelo gėrimas kasmet nukeliauja daugybę tūkstančių kilometrų aplink visą pasaulį. Montes eksportuoja savo vynus į didžiąją daugumą pasaulio šalių. Mūsų gerai pažįstamas Montes Cabernet Sauvignon auga, vystosi ir bręsta būtent čia. Būtent Montes Alpha Cabernet Sauvignon buvo atrinktas kaip pirmasis Čilės premium vynas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Įmonė taip pat sėkmingai sukūrė ikoninius vynus Montes Alpha M, Montes Folly Syrah bei Purple Angel po to, kai darykla persikėlė į Apalta regioną. Esame nustebinti itin modernios ir naujoviškos struktūros įrenginių bei pačio pastato viduryje vynuogių laukų. Čia mes tiesiog nuspręsime valandėlę pailsėti, pakvėpuoti grynu nuolat švelnaus vėjelio sklaidomu oru ir patestuoti keletą reprezentacinių vynų – to, ką geriausio jie šiandien gali pasiūlyti. Turime dvi taures: Montes Alpha Malbec 2015 ir Montes Alpha M 2015. Jie puikiai tinka degustacijos pradžiai karštą dieną, kai danguje nėsimato nė vieno debesėlio. Montes vyno darykla tapo įžymi pasaulyje dėl savo kokybės užtikrintumo, kuris esąs suniai nurungiamas. Įmonės variklis yra atsidavusių vyno profesionalų, marketingo specialistų, vynuogių augintojų, vyndarių bei ekonomistų komanda.

Montes vyno darykla. ,,Angelo imperija"

Montes vynas yra vienas iš tų, kurių pėdsakas yra įspaustas mudviejų skonio receptoriuose. Šis prekės ženklas keliauja aplink pasaulį neatsiskirdamas nuo aukštos kokybės. Beje, kainos ir kokybės santykis kartais atrodo stulbinantis. Jei norite padegustuoti itin aukštos kokybės vyno už vidutinę ar netgi žemą kainą, mes primygtinai rekomenduojame Montes Alpha serijas. Visai netoliese jūsų laukia dar kelios pasaulyje pripažintos daryklos – Neyen, Lapostolle ir Las Niñas. Apsilankykite, jei turite laiko, ir pasinerkite į neužmirštamų skonių pasaulį. Beje, jei norėsite turo aplink daryklą, užsisakykite jį iš anksto.

Montes Alpha Malbec 2015 ir Montes Alpha M 2015 savo namuose

Nuostabūs vėlyvi pietūs Viu Manent

Antroji mūsų lankoma darykla Colchagua slėnyje yra Viu Manent. Du ratai jus ten nuveš per maždaug 40 minučių nuo Montes. Negalime nesustoti ir nenufotografuoti vynuogių krūmų, lyg uniformuotų kareivių ,,stovinčių” tiesiose linijose prie pat įėjimo. Vynuogių laukų dydis yra stulbinantis, ir jo negali palyginti su prieš tai aplankyta Montes. Čia lankytojams atviras ramus jaukus kiemelis bei gaivi pavėsinė, kur galite pasidžiaugti gyvenimu su, pavyzdžiui, Secreto de Viu Manent, vienu iš ikoninių vynų, bei Gran Reserva Malbec 2015.

Kelelis į Viu Manent
Viu Manent vyno darykla
Viu Manent krautuvėlė
Secreto de Viu Manent ikoninis vynas ir Gran Reserva Malbec 2015

Viskas aplink sudaro įspūdį, jog esate 5 žvaigždučių viešbučio lauko terasoje – tiek aptarnavimas, tiek aplinka yra tikrai verti valandėlės jūsų brangaus laiko. Gausiai dekoruota aplinka turi restoraną, apsuptą, žinoma, vynuogių medžių, ir jis atrodo tarsi oazė žalioje dykumoje. Pasakymas, jog ,,viskas yra geriau pilnu skrandžiu”  – neabejotinai teisingas, todėl toje oazėje mes nusprendžiame užsilaikyti. Ir nepasigailime. Kepsnys a la pobre ir vietinis vynas yra būtini įrankiai norint pilnai įsitikinti šios aplinkos galia.

Pietūs Viu Manent

Investicijos kuria tobulybę. Lapostolle

Neužilgo mes išvykstame į paskutinę šiandienos stotelę – Lapostolle. Skirtingai nei aplinkinės daryklos, Lapostolle įsikūrusi ant kalvos, ir štai čia jūs jau galite pradėti galvoti, kad dviratis visgi nėra pats geriausias būdas slėnio pažinimui. Pasaulyje egzistuoja posakis, jog jei nori uždirbti iš vyno gamybos, jau prieš pradėdamas turi būti milijonierius. Dažniausiai tai nėra mitas, tai yra realybė. O žinios (pavyzdžiui, kur investuoti ir kaip investuoti) yra visuomet pats brangiausias dalykas. Marnier Lapostolle šeima, sukūrusi Grand Marnier, vieną populiariausių prancūziškų konjakų, investavo daugiau nei 20 milijonų dolerių naujojo pasaulio vyno regiono terroir paieškoms. Ši investicija jiems atsipirko – šiandien, apsuptas ištisus metus bręstančio derliaus, ant kalvos, kuri dar ne taip seniai buvo tik kalva, stovi modernus apskritas pastatas su vyno darykla bei rūsiais, galintis didžiuotis vienais aukščiausių modernios klasės vyno gaminimo įrenginių. 

Amžinoji vasara Lapostolle

Turą pradedame trumpa įžanga, o tada keliaujame per pastato aukštus apžvelgdami vyno gamybos procesą nuo derliaus nuėmimo iki išpilstymo į butelius. Galų gale atkeliaujame į pačią svarbiausią vietą – vyno rūsius, kur gėrimas yra laikomas. Įeinant į rūsį, daugybė ąžuolinių statinių pasitinka lankytojus. Degustuojame tris vynus, iš kurių vienas yra Clos ApaltaLapostolle ikoninis vynas. Ragaudamas sunkaus darbo rezultatą nejučia suvoki, jog jauti baltą pavydą tiems, kas metų metus kūrė šį verslą, pastatė jį ant svarių pamatų ir keliauja tolyn sėkmės keliu įgyvendindami savo gyvenimo tikslus. Tobulybė yra užkrečiama.

Lapostolle vyno saugyklos
Lapostolle vyno rūsiai
Lapostolle pastatas yra vadinamas spiraliniu dėl šių laiptų, vedančių į vyno rūsius

Taip mes baigiame pirmąją degustacijų dieną. Grįžtame į savo jaukius laikinus namus turėdami nei daug, nei mažai kilometrų savo dienos pasiekimuose – 21,6. Judėjimas atgal nėra toks lengvas ir sklandus, kaip pirmyn, tačiau jis yra malonus ir saugus, ir, beje, suteikiantis daug daugiau palaimos, nei prieš tai manėme.

Antroji diena – Estampa, MontGras, Laura Hartwig

Šiandien mes aplankysime dar tris daryklas: Estampa, MontGras, ir Laura Hartwig. Jei keliaujate į Santa Kruzą degustuoti vyno, šios trijulės praleisti negalite. Turime užsakytą turą MontGrass vyninėje (viską užsisakykite jau minėtame Ruta del Vino), o į kitas keliausime tik degustuoti. Pradėjus važiuoti aš bijau, jog nudegsiu saulėje (man taip nuolat nutinka, ir dažnai visai nesvarbu, kokį saulės kremą ir kaip dažnai naudoju – mano šiaurietiški genai daro savo), tačiau pūko švelnumo vėjelis sako, jog diena neatneš nemalonių nuotykių. Pirmoji darykla yra Estampa – ypač gerai žinoma dėl maišytų (blended) vynų. Maišytas vynas yra vynas, pagamintas (sumaišytas) ne iš vienos (pavyzdžiui, Cabernet Sauvignon) vynuogių rūšies, bet iš kelių (dviejų, trijų, keturių), pavyzdžiui, Cabernet Sauvignon ir Malbec. Sakykime, jei nesate Malbec mėgėjas, jūs galite absoliučiai įsimylėti Malbec, maišytą su Cabernet Sauvignon. Maišymas vynų industrijoje padeda atrasti daugiau naujų skonių ir patirčių. Estampa vyndariai yra vynų maišymo magai. Atvykus Estampa mus pasitinka dailiu mini vynuogynu prie įėjimo, ir pilnomis harmonijos meninėmis erdvėmis pavėsyje. Ką mes čia ragavome? Ogi nieko neragavome. Darykla pirmadieniais uždaryta. Galėjome pasivaikščioti aplink ir pasigrožėti aplinka, bet štai čia ir jums patarimas – pasidomėkite darbo laikais prieš vykdami. Kai kurios slėnyje esančios daryklos nedirba pirmadieniais.

Estampa
Estampa

Vienas informatyviausių vyno turų – MontGras

Kadangi ekskursiją po vieno savo mėgstamiausio vyno daryklų esame užsisakę iš anksto, pedalus miname greičiau, nei vakar – pavėluoti reikštų daug ką prarasti. Patikrinęs mūsų vardus sąraše, sargas pamoja – važiuokite, sveiki atvykę. Prirakinę dviračius lauke žengiame vidun – į dar vieną, ir, kaip visos kitos, skirtingą, bet be galo malonią atmosferą – vyno daryklos fojė. Mūsų paklausia, ar norėsime pasivaišinti baltu, ar raudonu vynu, kol ateis gidas. Natūralu, jog po beveik dviejų dienų važinėjimosi po tiesioginiais saulės spinduliais, kurie žemę vidudienį įšildo iki 30-ties laipsnių karščio, dvi vėsinančio Sauvignon Blanc taurės žengia  link mūsų tarsi Mesijas iš dangaus. Mėgaujamės kilniu akimirkos orumu, kol susirenka kiti turo dalyviai. 

Paprastai vyno ekskursijas veda vyno daryklos apmokyti darbuotojai. Tačiau MontGras yra kitaip. Pats vyndarys pasitinka mūsų mažą grupelę inteligentiškai prisistatydamas ir pakviesdamas žengti tiesiai į ,,sodą” – vynuogyną, prasidedantį čia pat prie rezidencijos. Ekspertas mums parodo, ko skiriasi skirtingų vynuogių rūšių krūmai – čia mes išmokstame atpažinti mano dievinamą Carmenere,  taip pat Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Syrah. Iš pirmo žvilgsnio krūmeliai atrodo beveik vienodi, kai kurie kiek aukštesni, kai kurių kekės atrodo labiau derlingos, bet jei gerai pažiūrėsite į lapus, suprasite, jog jie labai skirtingi. 

Vynuogės

Viena priežasčių, kodėl myliu MontGras, yra Carmenere vynas. Carmenere vynuogių veislė buvo auginama Europoje maždaug 19-ame amžiuje, bet šiandien ten jos vargiai rasime, arba visai neberasime – ji išnyko dėl Phylloxela, mikroskopinių parazitų, galinčių sunaikinti hektarus vynuogynų per kelis metus. Čilėje, visgi, Carmenere rado palankiausias sąlygas. Prie to prisidėjo Čilės turtingieji, keliavę į Prancūziją dar prieš Phylloxela paplitimą bei parskraidinę šią rūšį į Pietų Ameriką Bordo stiliaus vynų gamybai. Phylloxela čia nebebuvo problema dėl idealiai vynuogynams tinkančio klimato – nuolatinis gaivus vėjo dvelksmas neleidžia karščiui užsilaikyti krūmuose ir nuolat juos vėdina. Tik 1998-aisiais Čilės vyndariai suprato, jog šis išskirtinis skonis, jau daug metų augantis jų žemėse, yra ne kas kitas, kaip Europoje išnykęs Carmenere. Nuo tada ši rūšis tapo reprezentacinėmis Čilės vynuogėmis.

Nėra sunku išmokti naujų dalykų skaitant knygas ar kitus rašytinius šaltinius, tačiau informacija yra nepalyginamai naudingesnė, kai ji yra gyva – šiuo atveju mes ne tik supratome šio regiono istorinius ypatumus, bet savo rankomis juos palietėme – stovėdami ant vynuogyno žemės čiupinėjome vynuogių lapus ir išmokome atskirti savo mėgstamiausias rūšis praktiškai. 

Vynuogių veislės

Palikdami vynmedžius už nugarų, lėtai žingsniuojame atgal į pastatą, kur pamatysime, kaip žali vynuogių vaisiai yra apdorojami ir kokį kelią jiems tenka nukeliauti iki tapimo tuo, ką mes šiandien statome ant vakarienės stalo. Vynuogės gali būti atrenkamos tiek žmonių, tiek techninių įrenginių, priklausomai nuo vaisių kokybės. Geriausi vaisiai naudojami čia – gaminti vynui, kiti bus parduodami kitoms vyninėms, jei joms stigs tam tikro tipo vynuogių. Vyndarys mums papasakoja apie vyno gamybos žingsnius bei bando mus suintriguoti pateikdamas testą. Pavyzdžiui, staiga jis pripildo taurę tiesiai iš ąžuolinės statinės ir paklausia, kokio tipo vynas tai yra. Galų gale mes visi ragaujame tą vyną tiesiai iš kranelio, įtaisyto statinėje. 

MontGras vyno rūsiai
MontGras vyno rūsiai

Po ekskursijos sėdame prie vynais nustatyto stalo, ragaudami keturias geriausias vyno rūšis ir užkąsdami atitinkamais skanėstais. Mudu gauname dovanėlę – autentišką MontGras vyno atidarytuvą, nes geriausiai atsakėme į testo klausimus. Šį atidarytuvą naudosime visą likusią kelionę ir po jos 🙂 Jei jus domina informatyvus turas ir jaučiate, jog pagaliau pribrendo laikas išmokti atskirti bent pagrindines vynuogių rūšis (ant medžio bei taurėje), mes labai rekomenduojame MontGras. 

Ninquén Cabernet Shyrah (raudonas) ir Amaral Chardonnay (baltasis) - ši degustacija paliko ypatingą įspūdį

Romantiškoji Laura Hartwig rezidencija

Keliaudami atgal į Santa Kruzą sustojame paskutinėje stotelėje – Laura Hartwig vyno darykloje. Daryklos įkūrėja ir savininkė įsigijo šias žemes gana seniai, bet kurį laiką tai tebuvo pievos. Dešimtį metų gyvendama Kanadoje, ji taip pat daug keliavo po Jungtines Amerikos Valstijas bei Europą ir tapo vynų mylėtoja. Pasirinkusi įsteigti vyno daryklą kaip  veiklos planą po išėjimo į pensiją, ji kartu su vyru išvyko gyventi į Santa Kruzą. Vyno darykla buvo pavadinta susumavus savininkės Lauros bei jos vyro vardus, o ant butelių puikuojasi Lauros atvaizdas jaunystėje. 

Laura Hartwig vyno darykla

Besišypsantis darbuotojas rekomenduoja pabandyti Cabernet Franc arba Petit Verdot. Šių veislių mūsų kelionėje per Čilę kol kas neragavome. Cabernet Franc apskritai yra ne visiems – sodrus, labai sausas ir netgi aštrus skonis daugeliui pasirodo per stiprus arba per sudėtingas. O aš apsidžiaugiu – po Carmenere, kuris taip pat pasižymi stipriomis ir aštriomis natomis, tai bus nuostabi patirtis. Aš viena tų moterų, kurios nėra Pinot Grigio and Pinot Noir tipo – Cabernet Franc yra būtent tai, ką vertinu. Cabernet Franc apskritai yra sena vynuogių rūšis, gimininga daugumos pirmenybei Cabernet Sauvignon, kaip ir matome iš pavadinimo. Cabernet Sauvignon buvo sukurtas derinant  raudoną Cabernet Franc bei baltą Sauvignon Blanc.

Cabernet Franc ir Petit Verdot

Idiliškas kraštovaizdis, ramybė, saulė, jau keliaujanti žemyn, paukščių balsai – tokią romantiką sutiksite prisėdę ant pintų fotelių Lauros Hartwig vyno daryklos kiemelyje. Tolėliau įžiūrėsite kaimo kraštovaizdį, kuris daug nesiskirs nuo lietuviško – karvės, rupšnojančios sultingą žolę bei arkliai, besidairantys į horizontą. Tik vynuogynai aplink bei sausio mėnuo kalendoriuje pasakys, kad jūs esate apie 10 000 kilometrų nuo savo gimtosios žemės. Paskutinės taurės Petit Verdot prikelia intensyvų primityvumą ir skleidžia gėlių bei laukų aromatą. Visa diena intensyvaus vynų tyrinėjimo duoda savo – jaučiame, jog jau laikas ilsėtis, ir ne itin norime minti dar kelis kilometrus iki miestelio. Nepaisant to, nė kiek neabejojame, jog šiandienos planas pavyko puikiai. 

Kraštovaizdis

Epilogas. Vyno namai

Šviesų ir ramų vakarą lėtai vaikštinėjame Santa Kruzo miestelyje. Matome, jog vyno industrija čia yra pats svarbiausias pajamų šaltinis. Kažkam šios apylinkės gali atrodyti kaip eilinės vynmedžių plantacijos, augančios ir bujojančios jiems tinkamoje aplinkoje, tačiau kažkam tai yra gyvenimo galimybė. Šiame slėnyje gaminamas aukštos kokybės produktas. Tai yra pirminis verslas, nesibaigiantys moksliniai tyrinėjimai ir stulbinantys rezultatai, kurie kasmet pritraukia lankytojų ne tik iš už 10 000 kilometrų, bet ir iš žymiai toliau. 

Palyginus Čilės vynų, eksportuojamų į Europą, statusą, neabejotinai matysime, jog jis nėra toks populiarus, kaip vietiniai žemyno skoniai, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog jis yra prastesnis. Šiandien mes dėkojame patys sau už puikiai suorganizuotą kelionę šios šalies skonių ir kvapų pažinimui, džiaugiamės investavę šiek tiek laiko, stengiantis suprasti vyndarių aistrą ir atsidavimą. Džiaugiamės, jog palietėme tai, kas dažnai atsiranda ant mūsų stalo Europoje. O jūs, kai vyksite į Čilę, ar aplankysite savo mėgstamiausių vynų namus? Nedvejokite, jie bus net ir labai svetingi.

Colchagua slėnis

Kodėl ten vykti? 

  • Kad paragauti naujojo pasaulio vynų. 
  • Kad patirti naujų skonių, kvapų, bei suprasti vyno gaminimo procesą.
  • Kad pakvėpuoti tyru vynuogynų oru arba pailsėti ilgoje kelionėje.

Svarbu:

  • Palankiausias metas lankytis Santa Kruzo regione yra vasara (maždaug lapkričio – kovo mėnesiai). Nors ir oras tada maloniausias ir važinėjantis dviračiais jūsų tikrai neužklups lietus, sezonas yra visus metus, o kitais mėnesiais ir lankytojų mažiau. 
  • Jei norite pamatyti derliaus nuėmimą, geriausia būtų atvykti kovo – balandžio mėnesiais. Raudonosio vynuogės paprastai skinamos balandžio, baltosios – vasario ir kovo mėnesiais.
  • Turėkite apsaugą nuo saulės – įdienojus čia bus tikrai karšta, o išvažiuodami lankyti vynuogynų su savimi turėkite geriamo vandens. 
  • Regionas yra saugus ir draugiškas lankytojams, tačiau didžioji dalis maršruto yra kelias, kuriuo taip pat važiuoja automobiliai. Nors ir kelias turi kelkraščius, o vietiniai vairuotojai yra pratę prie dviratininkų, būtinai dėvėkite šalmą ir grįžkite į miestelį iki tamsos.
  • Čilėje nesunku išsigryninti pinigų, o vyno daryklos priima europietiškas korteles. Visgi patartina turėti šiek tiek grynųjų.
  • Vyno rūsiuose yra šalta – turėkite megztuką ar kardiganą, kad galėtumėte pilnai džiaugtis ekskursijų ir degustacijų malonumais. 
  • Jei  nemėgstate kolektyvinių išvykų ir kuriate savo kelionių planus patys (kaip kad mes darome), maps.me programėlė jūsų telefone bus labai naudingas pagalbininkas. Nors ir galite gauti visus reikiamus žemėlapius miestelio centre esančiame Ruta del Vino, minant dviratį programėlė pasiūlys tinkamesnių maršrutų – taip sutaupysite ne tik laiko, bet ir išlaidų. 
  • Vyno turizmo centras Ruta del Vino, įsikūręs pačiame Santa Kruzo centre yra absoliučiai patikimas jūsų kelionės planuotojas. Bendraukite su jais drąsiai (jie kalba ir angliškai), pasitikėkite jų kainomis ir siūlomais maršrutais. Tai yra oficiali organizacija, skirta padėti ir patarti, kaip pasirinkti geriausią maršrutą. Užsisakykite turus (ekskursijas) ten – tuomet gausite bilietą/patvirtinimą su savo vardu ir pavarde, bei ekskursijos datą ir laiką. Taip pat galite konsultuotis transporto klausimais. 
  • Dėl dviračių nuomos patogiausia klausti ten, kur apsistojate. Jie jums pasiūlys geras kainas ir kokybiškus dviračius su reikalingomis apsaugos priemonėmis. 
  • Jei norite važiuoti autobusu, pasiteiraukite tvarkaraščių autobusų stotyje arba savo apsistojimo vietoje, bet turėkite omenyje, jog jie nėra tikslūs. 
  • Mėgaukitės atsakingai! 🙂 

Detalės

Klimatas: Slėnyje visus metus yra šilta arba labai šilta. Maloniausi mėnesiai yra lapkritis – kovas. 

Kuriam laikui keliauti? Tai priklauso nuo jūsų turimo laiko ir susidomėjimo vyno kultūra. Jei esate entuziastas, galite čia praleisti beveik savaitę, bet jei tiesiog norite susipažinti su Čilės vynais, atvykite kelioms dienoms, to tikrai pakaks tiek degustacijoms, tiek maloniam pasibuvimui Čilės provincijoje. Jei esate Santjage ir turite nedaug laiko kelioms darykloms, į Santa Kruzą vykite vienai nakčiai. 

Biudžetas: aukštas. 

Kur apsistoti? Daugybė vietinių gyventojų Santa Kruze nuomoja namelius, BnB arba apartamentus. Tai mielesnis variantas, nei sterilūs viešbučiai, nes jus priims kaip svečią, pavaišins labai skaniais pusryčiais ir papasakos apie patį regioną. Savininkai jums taip pat padės išsinuomoti transporto priemonę, susiorganizuoti ekskursiją arba susiplanuoti dieną. Mes rekomenduojame Casa Roble Añejo Bed & Breakfast.

Saugumo lygis. Santa Kruze gyvena vos 40 000 žmonių, ir čia jie visi vieni kitus pažįsta. Jauskitės saugūs, nes palyginus su beveik visa likusia šalies dalimi čia tikras rojus. Bet budrumo nepraraskite – Čilė garsėja kaip viena pavojingiausių žemyno šalių. 

Kaip nuvykti? Tiesioginiai autobusai kasdien kursuoja iš sostinės Santjago. Kelionė trunka apie 3 valandas. 

Kur toliau? Keliaudami į šiaurę ir norėdami daugiau vyno, aplankykite Casablanca Valley vynuogynus bei vieną žynomiausių Čilėje vyno daryklų Maipo.